سختی گیر

سختی گیر
سختی گیر
عملکرد سختی گیر:
دلیل سختی آب وجود یون های کلسیم و منیزیم می باشد که به گچ آب معروف است و این عاملی است که برای بسیاری از صنایع مزاحمت ایجاد می نماید.
این یونها توسط رزینهای سختی گیر حذف می گردند. در این سیستم یون کلسیم یا منیزیم حذب رزین شده و +H از رزین به آب منتقل می شود و به این صورت عمل تبادل یون انجام می گیرد. به آب خروجی از سختی گیر، آب نرم گفته می شود.
انواع سختی:
– سختی موقت:
به بی کربنات کلسیم و بی کربنات منیزیم محلول در آب سختی موقت می گویند که در اثر جوشاندن آب بی کربنات بصورت گاز CO2 خارج شده و کلسیم منیزیم آن رسوب میکند (جرم کتری). اینکه طعم چای بعضی از چای سازها مطلوب نیست بدلیل این است که زمان جوشش آب در آن کم است و تمام سختی موقت خارج نمی گردد.
– سختی دائم:
شامل کلیه املاح کلسیم و منیزیم ، به جز بی کربنات هاست. مانند سولفات ها ، کلریدها و نیترات های کلسیم و منیزیم محلول در آب . سختی دائم در اثر جوشاندن حذف نمی شود .
– سختی کل:
همان گونه که در بالا گفته شد به املاح کلسیم و منیزیم موجود در آب یعنی هم بی کربنات و هم سولفات ها سختی کل گفته می شود.
کاربردهای سختی گیر :
سختی گیر ها در صنایع غذایی، پزشکی و دارویی، تولید مواد شیمیایی، تصفیه خانه های آب و فاضلاب، نیروگاه ها، پتروشیمی و پالایشگاه ها، مجتمع های ورزشی تفریحی و هتل ها کاربرد دارد.
ویژگی های سختی گیر شرکت آراد :
سختی گیر ها مانند فیلترهای شنی تحمل فشار تا ۱۰ بار دارند.
این سختی گیرها مانند فیلترهای کربن دارای شیرهای احیای دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می باشند و بدنه ای از جنس آهن و فایبرگلاس دارد.
مزیت های سیستم سختی گیر شرکت آراد نسبت به روش های دیگر:
  • آب را با سرعت بالا تصفیه می کند.
    • استفاده از آن ساده است.
    • هزینه های نگهداری آن پایین است.
    • رزین های استفاده شده از رزینهای Purolite ساخت انگلستان می باشد.
    • تجهیزات آن عمر بالایی داشته و دارای گارانتی می باشد.