تصفیه فاضلاب آبکاری

تصفیه فاضلاب آبکاری

فاضلاب آبکاری به دلیل وجود فلزات سنگین مانند کروم، نیکل، مس، روی، آرسنیک و انواع سیانیدها از جمله آلوده ترین آلاینده ها به شمار می روند.
از قدیمی ترین روش های تصفیه پساب آبکاری سیستم های ترسیب شیمیایی است که با اعمال تغییر pH، اجزا و عناصر مختلف رسوب می کند و از آب خارج می شود، روش کار بدین گونه است که مقداری مواد شیمیایی در آب حل شده و به پساب اضافه می شود و در پایان هر دو به چاه سرازیر می شوند. مورد گفته شده از جمله ایرادات این روش می باشد.دومین اشکال، عدم کنترل صحیح شوک وارده به سیستم می باشد و این مورد زمانی مشکل ایجاد خواهد کرد که میزان زیادی آلاینده به سیستم وارد شود.
در این زمینه محققان شرکت آراد روش های مختلف تصفیه آب را به کار گرفته و به موفقیت های بسیاری در زمینه تصفیه فاضلاب آبکاری دست یافته اند که تا ۹۸% شوک های وارده بر سیستم را تحت کنترل می گیرد.
این سیستم از جمله اولین سیستم بازگشت آب و مواد شیمیایی می باشد که دارای طراحی ساده، کامل و با تجهیزات اندکی می باشد که توسط آقای مهندس علیرضا ریحان طراحی شده است.

برخی پروژه های انجام شده:

 – شرکت کوشاوران اراک – جناب آقای مهندس قدبیگی (سیستم تصفیه فاضلاب آبکاری: کروم سخت، چربیگیری و اسیدشویی،فسفاته، رنگ ED).

 – شرکت قطعات یدکی ایران – جناب آقای مهندس آریانا (اصلاح سیستم تصفیه فاضلاب آبکاری: گالوانیزه سیانوری، فسفاته، کروماته ۶ ظرفیتی، چربیگیری و اسیدشویی).

 – شرکت موادکاران – مپنا (واحد استریپینگ پره های توربین گازی).

 – شرکت دستگیره پلاک تلرانس – جناب آقای مهندس عسگریان(سیستم تصفیه فاضلاب آبکاری: مس سیانوری، برنج سیانوری، نیکل، کروم، چربیگیری و اسیدشویی، الکترولاک).

 – مجموعه آبکاری صدف – جناب آقای مهرداد اسدی(سیستم تصفیه فاضلاب آبکاری: مس سیانوری، برنج سیانوری، نیکل، نیکل مشکی، قلع، اکسیدکاری، چربیگیری و اسیدشویی).

 – شرکت قفل دلتا – جناب آقای کاویان (اصلاح سیستم تصفیه فاضلاب آبکاری: مس سیانوری، برنج سیانوری، نیکل، کروم، چربیگیری و اسیدشویی).

 – تولیدی دستگیره حسین مردی – آقای حسین مردی (سیستم تصفیه فاضلاب آبکاری: نیکل، کروم، چربیگیری و اسیدشویی).

   ::: خروجی پساب تصفیه شده تمام آبکاریهای فوق بطور کامل به مصرف مجدد میرسد. :::